Homo Deus
Dátum vydania: 04.12.2020
Vo svojom kritikmi uznávanom medzinárodnom bestselleri, Sapiens, Yuval Noah Harari vysvetlil, ako sa ľudstvu podarilo ovládnuť planétu.
V knihe Homo Deus skúma budúcnosť ľudstva a ponúka víziu zajtrajška, ktorá sa zdá byť nezrozumiteľná, ale časom sa stane neodvratná: ľudstvo stratí nielen svoju dominanciu, ale aj samotný ...
Detaily o knihe
Počet strán: 400
Rozmer: mm
Jazyk: Slovensky
EAN: 9788081720338
Rok vydania: 2020
Žáner: Literatúra faktu
Typ: Knihy viazané
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Vo svojom kritikmi uznávanom medzinárodnom bestselleri, Sapiens, Yuval Noah Harari vysvetlil, ako sa ľudstvu podarilo ovládnuť planétu.
V knihe Homo Deus skúma budúcnosť ľudstva a ponúka víziu zajtrajška, ktorá sa zdá byť nezrozumiteľná, ale časom sa stane neodvratná: ľudstvo stratí nielen svoju dominanciu, ale aj samotný zmysel.
Za posledné storočie sa ľudstvu podarilo nemožné: premeniť nekontrolovateľné sily prírody - hladomor, epidémie a vojny - na zvládnuteľné výzvy. Dnes zomiera viac ľudí na prejedanie ako na hladomor, viac ľudí zomiera na starobu ako na infekčné choroby a samovraždu spácha viac ľudí, ako stihnú zabiť vojaci, teroristi a zločinci dohromady. Sme jediným druhom v dlhej histórii Zeme, ktorému sa samotnému podarilo zmeniť celú planétu, a už sme prestali očakávať, že by naše osudy mohla formovať nejaká vyššia sila.
Čo nahradí hladomor, epidémie a vojny na prvých miestach ľudského snaženia?
Aký osud si pripravíme a aké ciele budeme sledovať?
Homo Deus skúma projekty, sny a nočné mory, ktoré budú formovať dvadsiate prvé storočie, od prekonania smrti po vytvorenie umelého života. Lenže pri dosahovaní týchto cieľov môže nakoniec väčšina ľudských bytostí stratiť svoj zmysel. Čo budeme robiť potom?
A ako ochránime tento krehký svet pred svojimi vlastnými ničivými silami? Nemôžeme zastaviť chod histórie, ale môžeme ovplyvniť jej smerovanie.
Predvídanie budúcnosti obvykle predpokladá, že zajtrajšok bude v podstate veľmi podobný dnešku - že budeme mať úžasné nové technológie, ale stále nás budú usmerňovať staré dobré humanistické hodnoty ako sloboda a rovnosť. Homo Deus tieto predpoklady rúca a naznačuje širokú škálu alternatívnych možností, s provokatívnymi argumentmi na každej strane. Napríklad:
•Hlavné produkty ekonomiky dvadsiateho prvého storočia nebudú textílie, autá ani zbrane, ale telá, mozgy a mysle.
•Priemyselná revolúcia vytvorila pracujúcu triedu, ďalšia veľká revolúcia vytvorí zbytočnú triedu.
•Spôsob, akým my ľudia zaobchádzame so zvieratami, nastavuje zrkadlo, ako budú vylepšení superľudia zaobchádzať s nami.
•Demokracia a voľný trh sa zrútia, keď nás Google a Facebook budú poznať lepšie ako my sami, a autorita sa presunie z jednotlivých ľudí na zosieťované algoritmy.
•Ľudia nebudú proti strojom bojovať - splynú s nimi. Smerujeme skôr k manželstvu ako vojne.
Takto vyzerá nový svet a priepasť medzi tými, ktorí naskočia na palubu, a tými, ktorí sa neprispôsobia, bude väčšia ako priepasť medzi priemyselnými impériami a agrárnymi kmeňmi, dokonca väčšia aj ako medzi Homo sapiens a neandertálcami.
Toto je ďalšia fáza evolúcie. Toto je Homo deus.