Ostrov stratených stromov
Dátum vydania: 09.06.2023
Magický príbeh o spolupatričnosti a identite, o láske a traume, o sile prírody a nových začiatkoch
Ostrov Cyprus, rok 1974
Dvaja tínedžeri zo znepriatelených strán v rozdelenej krajine sa stretávajú v taverne v hlavnom meste Cypru Nikózii. Je to jediné miesto, kde sa grécky kresťan Kostas a turecká moslimka Defne môžu potajomky ...
Detaily o knihe
Počet strán: 328
Väzba: Pevná S Prebalom
Rozmer: 147x229 mm
Hmotnosť: 547 g
Jazyk: SK Slovenský Jazyk
EAN: 9788022214353
Rok vydania: 2023
Žáner: beletria
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Magický príbeh o spolupatričnosti a identite, o láske a traume, o sile prírody a nových začiatkoch
Ostrov Cyprus, rok 1974
Dvaja tínedžeri zo znepriatelených strán v rozdelenej krajine sa stretávajú v taverne v hlavnom meste Cypru Nikózii. Je to jediné miesto, kde sa grécky kresťan Kostas a turecká moslimka Defne môžu potajomky stretávať. Ukrytí pod sčernetými trámami, ktoré zdobia girlandy z cesnaku, čili papričiek a divorastúcich byliniek, prežívajú svoje najradostnejšie chvíle. Ponúkajú tu najlepšie jedlo v meste, najlepšiu hudbu, najlepšie víno a človek tu navyše zabudne na drsný svet vonku: na občianske nepokoje medzi gréckym a tureckým obyvateľstvom ostrova, na svet smrti a nesmierneho utrpenia.
Uprostred taverny vyrastá cez strechu samičí figovník Ficus carica, očitý svedok všetkého naokolo – lásky, nežnosti, dobrého jedla, hudby, ale aj nenávisti, bojov, vojny, smrti a miznutia ľudí. Vyše storočný múdry strom miestami preberá úlohu rozprávača a jeho lyrické postrehy o rodine, poverách či prírode priam pohladia dušu.
Jedného dňa zmizne aj Kostas a obaja majitelia taverny. Taverna i figovník sú uprostred krutej vojny ponechané svojmu osudu a pomaly hynú...
Vrúcny a magický príbeh pretkaný láskou zaujímavo skĺbil prítomnosť s minulosťou, keď mladá Londýnčanka Ada začne pátrať po svojich koreňoch na Cypre. Býva len s otcom, no ten sa viac venuje rastlinám ako svojej dcére, predovšetkým Ficusu carica rastúcemu na dvore za domom. Ada nikdy nebola na Cypre, odkiaľ pochádzajú jej rodičia, ale zúfalo túži dozvedieť sa viac o ich minulosti.
Keď ich však jedného dňa príde navštíviť excentrická teta Merjem, všetko sa začne meniť...
Oceňovaná autorka Elif Shafak prináša košatý príbeh plný hlbokých myšlienok, oslavy prírody, spolupatričnosti a identity, lásky a traumy, pamäti a zabúdania a napokon aj obnovy.
................................
Román, ktorý zlomí srdce. Jadrom príbehu sú temné tajomstvá občianskych vojen a zlo extrémizmu. Cyprus, zakázaná láska, mŕtvi milovaní, zranené deti. A jeden z rozprávačov je figovník! Dojme vás to.
MARGARET ATWOOD, TWITTER
Krásne rozjímanie o identite, histórii a zmysle života.
TIME
Elif Shafak ohromila príbehom o generačnej traume z cyperskej občianskej vojny, ktorý bude dlho rezonovať v duši.
PUBLISHERS WEEKLY
Autorka sa vášnivo angažuje za odstraňovanie bariér, či už rasových, národnostných, kultúrnych, rodových, geografických, alebo aj tých mystickejších.
SUNDAY TIMES
Prekrásny príbeh o zničenom ostrove a jeho zranených a zdesených gréckych aj tureckých obyvateľoch. Pripomína, že zlomené srdcia možno vyliečiť len láskou.
BERNHARD SCHLINK , SPISOVATEĽ
................................
Elif Shafak (1971) je oceňovaná britsko-turecká autorka devätnástich kníh, z toho dvanástich románov. Jej diela boli preložené do päťdesiatich šiestich jazykov a v mnohých krajinách sveta dosiahla bestsellerový status. Shafakovej romány nominovali na viaceré prestížne ocenenia: BBC zaradilo dielo Štyridsať pravidiel lásky (Slovart, 2015) medzi 100 románov, ktoré formovali svet, a zároveň samotnú Shafak zaradilo pre jej aktivity za práva žien a rovnosť pohlaví medzi 100 najvplyvnejších žien na zemi. V roku 2021 bolo jej dielo Architektov učeň (Slovart, 2017) vybrané medzi prvými do knižného klubu vojvodkyne z Cornwallu The Reading Room.
Elif Shafak sa narodila vo Francúzsku, detstvo prežila s mamou v tureckej Ankare a roky dospievania strávila v hlavnom meste Španielska Madride, ale aj v Jordánsku či v Nemecku. V osemnástich si privlastnila matkino prvé meno Shafak, čo v turečtine znamená úsvit. Získala doktorát z politických vied a vyučovala na rôznych univerzitách v Turecku, USA a Spojenom kráľovstve vrátane Oxfordskej univerzity.