Železnice na starých pohľadniciach
Dátum vydania: 01.11.2011
Vydavateľstvo DAJAMA sa v rámci edície Na starých pohľadniciach už niekoľko rokov venuje objavovaniu dávnych a niekedy už aj zabudnutých krás Slovenska. Po úspešných knihách predstavujúcich viaceré slovenské mestá a regióny sme pripravili v tomto roku prvú publikáciu, ktorá prostredníctvom starých pohľadníc približuje ...
Detaily o knihe
Počet strán: 96
Rozmer: 216x304x13 mm
Hmotnosť: 720 g
EAN: 9788081360022
Rok vydania: 2011
Žáner: Veda a technika
Typ: Knihy viazané
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Vydavateľstvo DAJAMA sa v rámci edície Na starých pohľadniciach už niekoľko rokov venuje objavovaniu dávnych a niekedy už aj zabudnutých krás Slovenska. Po úspešných knihách predstavujúcich viaceré slovenské mestá a regióny sme pripravili v tomto roku prvú publikáciu, ktorá prostredníctvom starých pohľadníc približuje v čase tzv. zlatej éry vydávania pohľadníc mimoriadne zaujímavú tému – slovenské železnice.
Pohľadnice vydávané najmä na začiatku 20. storočia nie náhodou pomerne často zobrazovali železničné stanice a objekty. Železnice totiž v tom období boli symbolom pokroku a nového života v slovenských mestách a dedinách. Železnica urýchlila prepravu osôb a tovaru a v železničných staniciach či v ich okolí sa často sústreďoval aj spoločenský život. Začiatkom 20. storočia bola na území Slovenska vytvorená pomerne hustá sieť železničných tratí, vďaka ktorým sa rozvíjal priemysel a vznikali nové obytné štvrte. Slovensko sa postupne začalo meniť z agrárnej krajiny na priemyselnú, a práve toto obdobie zachytávajú aj pohľadnice sústredené v našej publikácii. Tento trend pokračoval aj po vzniku Československej republiky, čo takisto dokumentujú viaceré publikované pohľadnice.
Kniha Železnice na starých pohľadniciach obsahuje vyše 140 pohľadníc tematicky zameraných na históriu železničnej dopravy. Usporiadané sú podľa hlavných železničných tratí od západu na východ. Ide o akési voľné pokračovanie predchádzajúcich publikácií o mestách, v ktorých železnice tiež zohrali dôležitú úlohu. Táto sa však zameriava len na problematiku železničných tratí a najmä objektov a predstavuje ich tak, ako ich postupne zvečňovali fotografi a ako ich na starých pohľadniciach zachytili vydavatelia.
Kniha je vlastne malou „pohľadnicovou“ prechádzkou po slovenských železniciach v prvej polovici 20. storočia. Texty o jednotlivých železničných tratiach a objektoch opisujú nielen históriu ich vzniku a rozvoja, ale sú obohatené aj o rôzne zaujímavosti, ktoré čitateľom pomôžu lepšie pochopiť túto problematiku.